«

»

Ağu 16

Sağlıksız İlişkilerin 10 Özelliği

İlişkide sağlıksız olan taraf sağlıklı olan tarafı gitgide bozmaya başlar. Eskiler buna “Üzüm üzüme baka baka kararır” demişler. Kendinizi kimyasal bir element ve ilişkide olduğunuz kişiyi de farklı bir kimyasal element olarak düşünün. Bir elementle ilişkiye girdiğinizde akıp giderken farklı bir elementle ilişki sizdeki tüm nevrotik ve patolojik yönleri aktive edebilir. Bu sağlıksızlaşma durumu o kadar yavaş ve sistematik ilerler ki belirli bir eşiğe gelene kadar fark edemezsiniz. Gerçekleştirdiğim binlerce ilişki terapisi seansından sonra sağlıksız ilişkilerin bireylerde yol açtığı bazı duygusal ve yaşamsal defektleri farkındalığınızın artması amacıyla paylaşmak istedim. Dilerim sizlere faydalı olur ve eğer sağlıksız bir ilişkinin içindeyseniz bir an önce bu ilişkiden çıkmanıza bir katkısı olur. 

Sağlıksız Bir İlişki Bize Neler Yapar?

  1. Öfke, Hırs ve İntikam Duyguları : Sağlıksız bir ilişki giderek öfke, hırs ve intikam duygularıyla dolup taşmamıza yol açar. Artık bizi ilişkiye bağlayan temel duygu sevgimiz değil; öfke, hırs ve intikam duygularımız olacaktır. İnanın bu duygular çoğu zaman sevgiden çok daha fazla ilişkiye takılı kalmamıza yol açarlar.
  2. Sürekli Sevgi ve İlgi Dilenme : Sevgi ve ilgi sağlıklı bir ilişkide karşılıklı akması gereken duygulardır. Sağlıksız bir ilişki ise sizi sevdiğinizden sürekli ilgi ve sevgi dilenir bir pozisyona getirir. Sağlıksız bir ilişkide temel duygusal ihtiyaçlarımız doyurulmaz ve duygusal açlığımız bir diğer yanlış ilişki seçimin alt yapısını hazırlayabilir.
  3. Kendini Tanıyamama : Sağlıksız bir ilişkide giderek kendimize yabancılaşmaya, kendimizi tanıyamamaya başlarız. Kendimizi öyle fotoğraf karelerinde görürüz ki “bunları yapan ben miyim” sorusunu sormaktan kendimizi alıkoyamayız. Kendimizle olan ilişkimiz bozulmaya başlar ki en önemli ilişki budur.
  4. Odaklanma ve Konsantrasyon Sorunları : Enerjimizin önemli bir bölümünü sağlıksız giden ilişkimizin sorunlarına ve çatışmalarına ayırmaktan dolayı giderek odaklanma ve konsantrasyon sorunları yaşamaya başlarız. İş performansımız ve tüm yaşam alanlarımızdaki kalite düşmeye başlar. 
  5. Psikolojik Sorunlar : Sağlıksız bir ilişki giderek tüm ruhsal dengelerimizi bozmaya başlar. Sağlıksız ilişkinin yarattığı mutsuzluk ve çelişkiler giderek depresyon, kaygı bozuklukları ve takıntılar gibi bazı psikolojik sorunlar yaşamamıza yol açar. Giderek daha öfkeli, agresif, aşırı tepkiler veren ya da hiç bir şeye tepki vermeyen bir insan haline bürünmeye başlarız.
  6. Yaşama Sevincinin Azalması : Sağlıksız bir ilişkinin belki de en önemli göstergesi; yaşama sevincimizi, enerjimizi ve coşkumuzu tıpkı bir süngerin suyu emdiği gibi emmesidir. Geriye de bizim ruhsal posamız kalır. Giderek hiç bir şeyden zevk almayan ve hiç bir şey yapmak istemeyen birine dönüşürüz. 
  7. Zaman Kaybetme : Sağlıksız bir ilişki hayatımızda zaman kaybetmemize ve bizim için çok güzel olabilecek bir çok ilişki fırsatını kaçırmamıza neden olurlar. Yaşam amaçlarımızı engeller ve olmamız gereken kişi olmamızı geciktirirler. 
  8. Dostlukların Bitmesi : Sağlıksız bir ilişki çok sevdiğimiz dostlarımızın giderek bizden uzaklaşmasına ve onları kaybetmemize yol açar. Bu da giderek daha çok yalnızlığa gömülmemiz anlamına gelir. Yalnızlığımız arttıkça sağlıksız ilişkimizden kopmamız daha da güçleşir. Hayatımız adeta bir çöle dönüşmeye başlar. 
  9. Özgüven Azalması : Sağlıksız bir ilişki giderek özgüvenimizin ve benlik saygımızın azalmasına yol açar. Kendimizi yetersiz, değersiz ve önemsiz biri gibi hissetmeye başlarız. Böyle hissettikçe de sağlıksız ilişkimize kendimizi daha çok mahkum kılarız ve kişilik gücümüz giderek azalır.
  10. Çözüm ve Mutluluk : İlişkinizin gerçekte bitmesi gerektiğini biliyor ancak bir türlü noktayı koyacak gücü kendinizde bulamıyor olabilirsiniz. Ve en önemlisi korkularınızı nasıl yeneceğinizi, sağlıksız giden ve artık hastalıklı bir şeye dönüşmüş olan ilişkinizi nasıl sağlıklı bir şekilde sona erdirebileceğinizi de bilemiyor olabilirsiniz. Bu noktada en önemli konu ilişkiniz hastalanmış ancak iyileştirilebilir ve geleceğe sağlıklı taşınabilir bir ilişki mi yoksa artık kanser olmuş hiç bir umudun olmadığı bir ilişki mi? İlişki Terapisi desteği alarak sağlıksız giden ilişkinizi bitirmenin yollarını öğrenebilir ve daha anlamlı, daha doyumlu bir yaşama doğru yol alabilirsiniz. 

Sağlıksız bir ilişkinin içinde misiniz? Ne yapacağınızı bilemiyor musunuz? Belki de artık bir uzmanla konuşmanın ve profesyonel destek almanın zamanı gelmiştir. Yıllar içinde yüzlerce danışanımın sağlıksız ilişkilerinden kurtulmalarına ya da ilişkilerini sağlıklı bir noktaya taşımalarına yardımcı oldum. Bu konuda benden destek almak isterseniz benimle İletişim Formu aracılığıyla bağlantıya geçebilirsiniz.

Tunç TATAKER

İlgili Makaleler

Tunç Tataker on EmailTunç Tataker on InstagramTunç Tataker on Twitter
Tunç Tataker
Makalemi okuduğunuz için teşekkürler. Dilerim sizin için faydalı olmuştur. Makalemi beğendiyseniz diğer kişilerin faydalanması amacıyla sosyal ağ hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Benimle iletişime geçmek isterseniz İLETİŞİM sayfasında yer alan iletişim formunu kullanabilirsiniz. Benimle ilgili daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız HAKKINDA sayfasını inceleyebilirsiniz. Ayrıca www.tavsiyeediyorum.com sitesinden danışanlarımın yorumlarını okuyabilirsiniz. Mutlu ve huzurlu bir gün dilerim. Sevgi ve Saygılarımla..

Yorum Ekle

error: © Tüm Hakları Saklıdır